Vidíte-li tento text, pravděpodobně Vám prohlížeč blokuje kaskádové styly této stránky. Překonfigurujte si ho, prosím (Adblock: @@|ads.cvut.cz). Nevíte-li si rady, obraťte se na správce stránek.

ADS ČVUT

Akademická duchovní správa

Ve středu ke Středu a Všichni k Martinu

Na Den reformace a v předvečer svátku Všech svatých vedly do starobylého kostelíka sv. Martina ve zdi kroky mnoha různých skupin a skupinek – obvyklí účastníci tzv. Limské bohoslužby, která se v kostele konává každý první čtvrtek v měsíci, ekumenická návštěva husitské mládeže, skupinka studentů, kteří měli návštěvu bohoslužeb a její reflexi za povinnost v rámci semináře na vysoké škole, a další jednotlivci i skupiny z bližšího i širšího okolí.

Po společné bohoslužbě, při níž kázal překladatel Bible 21 Alexander Flek, liturgii sloužil Mikuláš Vymětal a zpěv zachraňovala husitská mládež, následoval příchod spřáteleného společenství z nově založené akademické farnosti ČVUT. Tato farnost, vedená P. Vladimírem Slámečkou, je vlastně naším velmi blízkým sousedem – schází se pod heslem „ve středu ke Středu“ každou středu v kostele sv. Bartoloměje v ulici Bartolomějská (to je přímo naproti v dobách komunistických nechvalně známé policii, na místech, kde Milíč z Kroměříže založil svůj Jeruzalém). Po mši, kterou vykonali ještě ve svém „domácím“ kostele, přišli naši katoličtí souputníci přímo doprostřed dění. Následovaly různé ad hoc upravované aktivity – varhanní koncert Martina Berana, prohlídka výstavy fotografií romských rodin (krátce promluvila i americká fotografka Talita Brauer) a důkladná prohlídka všech přístupných prostor Martina ve zdi – románské krypty i šachet pro vedení ústředního topení ze 40. let minulého století, pozdně gotického balkónu i věže, jejíž spodní část je gotická, vrchní barokní a schodiště novogotické, i různých půd a půdiček, jichž se v kostele skrývá překvapivé množství. „Oficiální“ část celého setkání byla ukončena písní Díky za večer, když se stmívá a požehnáním P. Vladimíra. Následovaly ještě „neoficiální“ rozhovory, takže zaprášení, ale spokojení účastníci se z této milé akce rozcházeli do svých domovů až kolem jedenácté hodiny večerní.

Z pozice evangelického faráře od sv. Martina mi zbývá vyjádřit naději, že se naše čerstvě navázané ekumenické vztahy budou dalšími setkáváními ještě vylepšovat a prohlubovat.

Pravidelné události

Bohoslužby

  • Út 20:00, koleje Strahov, blok 8, 1.mezipatro
  • St 20:00, kostel sv. Bartoloměje Praha 1 Bartolomějská 9a 
  • Ne 21:00 Matka Boží před Týnem (hudební doprovod pod vedením Martina Berana )

Ve středu ke Středu

  • přednášky cyklu konají v kryptě kostela,sledujte události na stránkách a facebooku

Společenství

  • Út 20:00, fara Kladno
  • Út 20:00, koleje Strahov

Sportovní večer

  • 19:30-21:30 (info u trenéra sportovního klubu ADS na tel. 284691528)

Více

Lokace

 

50.082954,14.417249

Zobrazit na mapě

Kostel sv. Bartoloměje
Bartolomějská ulice
Praha 1
Staré Město

Kostel sv. Bartoloměje

 

 

 

Chaloupeckého 1915/7, 169 00 Praha 6 (Blok 8)Zobrazit na mapě

Modlitebna Křesťanského klubu
Blok 8
Koleje Strahov
Chaloupeckého 1915/7
Praha 6

Kaple Strahov