Martin Beran

sbormistr a varhaník

* 1983

Absolvoval Konzervatoř v Pardubicích v oboru hra na varhany ve třídě prof. Václava Uhlíře a Pedagogickou fakultu Univerzity Hradec Králové v oboru sbormistrovství chrámové hudby ve třídě dr. Františka Vaníčka. V současnosti již dokončil na téže škole také obor učitelství pro SŠ (hudební výchova, hra na varhany a český jazyk). V Akademické duchovní správě působí jako sbormistr a varhaník kostela sv. Bartoloměje a v Týnského chrámu. V Pardubicích je také ustanoven varhaníkem v kostele sv. Bartoloměje, vyučuje na ZUŠ v Holicích (hra na klavír, hudební nauka), kde působí rovněž jako korepetitor. V minulosti byl pedagogem na Konzervatoři v Pardubicích (předměty hudební teorie, český jazyk, klavírní improvizace) a 9 roků na Biskupském gymnáziu v Hradci Králové (hra na varhany), dále se aktivně účastnil Letní školy staré hudby ve Valticích ve hře na cembalo a semináře gregoriánského chorálu „Canta et ambula“ v Hradci Králové. Koncertně působí především ve východočeském regionu, několikrát vystupoval na benefičních koncertech (např. na záchranu vzácných historických varhan), spolupracuje s dalšími pěveckými sbory a mladými umělci jako korepetitor. Působí rovněž jako tajemník poroty soutěže ORGANUM REGIUM pro žáky ZUŠ ve hře na varhany, a to od jejího založení v r. 2002 až doposud. V minulosti působil jako pomocný sbormistr při Spojených pěveckých sborech Pernštýn-Ludmila-Suk v Pardubicích, 5 let rovněž vedl Klášterní scholu mládeže, která doprovázela mše sv. tamtéž. Několik sezón účinkoval v pardubickém ochotnickém divadelním spolku, s nímž převedl na jeviště několik her z repertoáru Divadla Járy Cimrmana.