OtevřenáVíra

Je možné sdílet víru bez omezení?

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


projekt:charakteristika

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

projekt:charakteristika [17.11.2012 00:55]
93.181.50.5 HkDGRvxVqmRWZIkGKr
projekt:charakteristika [22.12.2012 21:59] (aktuální)
Jan Molnár stará verze byla obnovena
Řádek 1: Řádek 1:
-foHruF , [url=http://iyyawlotrmom.com/]iyyawlotrmom[/url], [link=http://uhxlckvlawgg.com/]uhxlckvlawgg[/link], http://guzbhzkeywex.com/+====== Charakteristika ====== 
 +Textový popis s popisem v bodech úplně nekorespondujísnaží se se spíše vzájemně doplnit - každému vyhovuje něco jiného a zopakování a zdůraznění důležitých bodů zpravidla neškodí. Doposud neprodiskutované charakteristiky jsou uvedeny v sekci [[projekt:k-projednani|k projednání]]. 
 + 
 +===== V textu ===== 
 +Záměrem je vytvoření webové aplikace, která by propagovala a agregovala volně šiřitelný křesťanský obsah (pod licencemi [[http://creativecommons.org/|CC]]), aby k němu mohl mít každý přístup. Lépe se to možná chápe na příkladu: 
 + 
 +Hypoteticky bych si chtěl dát do telefonu [[http://www.jeruzalemskabible.cz/|Jeruzalémskou Bibli]], morálně v tom problém nevidím, předpokládám, že "autoři" dílo tvořili kvůli oslavě Boha a šíření jim nevadí, právně si Bibli ale nikam dát nemůžu, nemám licenci k autorským právům. - Z tohoto vyplývá první cíl projektu: propagace lepších podmínek pro svobodné šíření (třeba i restriktivní [[http://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/3.0/|CC BY-NC-ND]] by plnilo účel). Projekt by se snažil oslovit autory, aby svá díla opatřili otevřenými licencemi. (Třeba [[http://www.nbk.cz/|B21]] je takto zveřejněná. U Jeruzalémské Bible se překladatelé vzdali nároku na honorářo peníze za prodané výtisky jim tedy nešlo, takže, pokud by to prošlo přes nakladatele, by zveřejnit taky šla.) 
 + 
 +Druhým úkolem projektu je agregace (byť třeba jen odkazy) svobodného obsahu, aby mohl kdokoliv snadno najít, co potřebuje, využít to a případně pod stejnými podmínkami šířit dál. Tady se hodí zase příklad. - Chci, aby se ve schole zpívala konkrétní nová písnička, kterou lidé neznají. Asi bych si měl v takovém případě sehnat (půjčit/nakoupit nové zpěvníky) a přivézt je na zkoušku. Ve světě "OtevřenéVíry" stačí vyhledat písničku, stáhnout ve správném formátu, přesunout si ji do telefonu a ve schole ji všem (například prostřednictvím [[wp>Bluetooth]]) rozeslat. (Možná to vypadá trochu jako z budoucnosti, podobně to ale na mnoha místech už funguje.) 
 + 
 +Projekt agreguje základní překlady Bible, duchovní literaturu a křesťanské knihy všeobecně (lekcionář, misál, breviář, katechismus...), zpěvníky a případně i hudbu a další díla. 
 + 
 +===== V bodech ===== 
 +  * **Portál volně šiřitelným křesťanským obsahem**\\ Použití svobodných licencí, zejména [[http://www.creativecommons.org/licenses/|Creative Commons]] a [[http://www.gnu.org/licenses/|GNU]]. 
 +  * **Přehlednost**\\ Co nejintuitivnější přístup k dílům za pomoci členění, zabalování, štítků a podobně. 
 +  * **Revidovaný obsah**\\ Cílem není nashromáždit co nejvíce děl, ale nashromáždit ta nejkvalitnější a co nejlépe je zpřístupnit. 
 +  * **Vyhledávání** 
 +  * **Více formátů**\\ Data by měla být ideálně uložená v jediném formátu, ze kterého by byla transformována do dalších (HTML, PDF, pro čtečky). 
 +  * **Bez reklam a dalšího netématického obsahu** 
 +  * **Tvorba za použití svobodných technologií** 
projekt/charakteristika.txt · Poslední úprava: 22.12.2012 21:59 autor: Jan Molnár