Veni Creator Spiritus

Ve večerních hodinách se v "našem" kostele svatého Bartoloměje začali scházet členové akademické obce ČVUT a to jak studenti tak učitelé a pracovníci naší univerzity. Kostel byl natolik plný lidí, že poslední příchozí museli zůstat stát a nedostala se na ně ani brožura, kterou připravili členové Akademické duchovní správy (ADS) pro potenciální sváteční návštěvníky kostela. Mnoho návštěvníkům se brožura natolik líbila, že si ji po skončení celého večera vzali s sebou jako památku.

Když se přiblížila dvacátá hodina, asistent rektora ADS uvítal příchozí a krátce je seznámil s průběhem večera. Po jeho odchodu celý kostel ztemněl. Oltářní svíce byly jediným světlem v chrámu. Do ticha, jež zavládlo začal náš sbor zpívat nádhernou píseň Veni Creator Spiritus a průvod s otcem kardinálem vyšel ze zadní čísti kostela směřujíce k oltáři. Byl to krásný moment, jimž se otevřel celý slavnostní večer. Při bohoslužbě otec Dominik vysvětlil proč se rozhodl rozšířit portfolio duchovních správ v Praze, byť zde již působí Akademická farnost u nejsvětějšího Salvátora. Svým výnosem dal vzniknout Akademické duchovní správě České zemědělské univerzity a pak také naší akademické duchovní správě. Podle otce kardinála není již jediné těleso schopné uspokojovat poptávku 120 tisíc vysokoškolských studentů v Praze a z toho důvodu mu na pomoc přispěchaly dvě duchovní správy. Studenti různých univerzit se liší a potřebují jiný přístup, což mohou umožnit právě nově vzniklé správy, jelikož jsou svým studentům blíže.

Když se přiblížil konec bohoslužby, zástupci ADS předali otci kardinálovi a panu rektorovi ČVUT skromné dárky jako výraz vděku za zřízení ADS a za podporu, kterou jí projevují. Rektor ČVUT v Praze pak promluvil k otci kardinálovi a ke studentům. Vzpomněl na dobu, kdy otec Vladimír - rektor naší duchovní správy, začínal na ČVUT a kdy vše začalo výukou předmětu Etika a teologie. Vzpomněl také souvislost mezi současnou ADS a setkáními s názvem Hovory o životě, které otec Vladimír organizoval již dávno na ČVUT a které byly prvopočátkem aktivit ADS. Více o tomto společenství a jeho činnostech se můžete dočíst na našem webu, naleznete zde také sbírku archivních fotografií.

Skončením bohoslužby se večer přesunul do "světské" části programu - besedě se studenty. Otec kardinál, rektor ČVUT a rektor ADS odpovídali na otázky studentů. Debata se dotkla správnosti překladů hebrejských textů, otázky ateismu v Čechách a ve světě, politiky a dokonce přišla řeč i na Vánoce. Otec kardinál byl diskuzí natolik nadšen, že oproti původnímu plánu opustit kostel ve 22:00 setrval po besedě i na neformální část programu a v uvolněné atmosféře krypty mluvil se studenty.

I po odchodu otce kardinála zůstávalo v kryptě mnoho studentů a my pevně doufáme, že se s vámi setkáme na některé z dalších akcí, které pro tento semestr plánujeme. Ať už to bude na besedě v rámci našeho semestrálního programu Ve středu ke Středu nebo jiné aktivitě. O všech se včas dozvíte na našem webu, v případě registrace vám budeme zasílat informace přímo na mail. Tento semestr se můžete těšit na přednášky jako je GEN-etika SYNT-etika od Marka Orko Váchy, přednášku o modlitbě teoreticky - poněkud neobyčejně pojaté povídání o modlitbě a jejích alternativách v podání rektora ADS. Nebojíme se i kontroverznějších témat a tento semestr nabízíme přednášku Sex a náboženství s přednášejícím Prokopem Remešem. Pro podrobnější program si prohlédněte náš kalendář akcí.

Děkujeme všem, kdo se účastnili Veni Creator Spiritus, za účast, byl to nádherný duchovní a kulturní zážitek právě díky vám. Velice se těšíme na další setkání nebo na vaši aktivní účast v řadách ADS. Jestliže máte zájem se zapojit, neváhejte a kontaktujte někoho z týmu ADS.