Vidíte-li tento text, pravděpodobně Vám prohlížeč blokuje kaskádové styly této stránky. Překonfigurujte si ho, prosím (Adblock: @@|ads.cvut.cz). Nevíte-li si rady, obraťte se na správce stránek.

ADS ČVUT

Akademická duchovní správa

Skoky u Žlutic

Skoky? Cože? No, Panenko Skákavá!

No asi takto byste mohli reagovat, pokud se doklikáte až sem. A nějak podobně jsme reagovali i my, když jsme toto opuštěné místo před mnoha lety objevili. V "Bohem zapomenutém kraji", několik kilometrů od hlavní cesty, spíše už dálnice z Prahy do Karlových Varů se nachází místo, které rozhodně Bohem zapomenuté není, ale dlouho zapomenuté lidmi bylo. Mnoho slov již napsáno bylo, proto pro více informací spíše zavítejte na stránky https://www.skoky.eu/.

Ale jak že k Panně Skokovské jsme se dostali my? Psal se rok 2010 a jednoho dne při cestě od přátel přebývající poblíž Karlových Varů jsme si všimli malé, ale pro naši budoucnost významné cedulky u cesty odkazující na Skoky, poutní místo. O. Vladimír, člověk sečtělý hned zavelel k úhybnému manévru a ocitli jsme se na tehdy ještě prašné cestě, která vedla daleko do polí. Představa, že cíl máme do pěti minut se rychle vytratila a po pěti kilometrech jízdy jsme narazili na ohradník přes cestu a dál jsme se tak vydali pěšky, jako správní poutníci. Tři kilometry a tři horizonty jsme překonali po polí cestě, abychom nakonec, v plné své majetnosti a také bohužel zchátralosti uviděli chrám, kostel Panny Marie Skokovské. Zde také první anděly, tedy ne úplně tak v bílém rouchu a s křídly, ale ty lidské, v montérkách, s rukavicemi a motorovou pilou, když právě vyřezávali náletové dřeviny, které pomalu pohlcovaly toto na kilometry opuštěné místo. Toto místo nás tak uchvátilo, že slovo dalo slovo a se svolením Tepelského kláštera začaly naše pravidelné každoměsíční výlety k odsloužení mší v tomto kostele pro přicházející poutníky.

Od těchto dob uplynulo mnoho krásných chvil nejen při slavení mší, třeba i těch Vánočních, půlnočních, ale i chvil rozhovorů s poutníky, turisty, kteří procházeli třeba i náhodou kolem a všimli si, že v zákristii někdo sedí a nabízí suvenýry, možná i teplý čaj a malé pohoštění. Tímto bychom vás rádi pozvali, abyste se i vy vydali s námi do těchto krajů, které vyprávějí mnoho smutných příběhů nejen z dob minulých, ale i novodobých, kde zmar přechází v naději a Bůh ukazuje, že kde člověk zasel nenávist, On v daleko hojnější míře seje svou lásku.

Program 2018

25. května: Noc kostelů (možná bohoslužba v rámci večerního programu ve Skokách i v Komárově)

10. června: Nejsvětější Srdce Páně a Neposkvrněné Srdce P. Marie 

24. června: Svatojánská pouť

2. července: hlavní pouť 

22. července: Pouť k Marii Magdaléně do Skoků (někde bývá Marie Magdaléna považována za blízkou přítelkyni P. Marie s dětství, jejichž cesty se pak rozešly, až se znovu sešly pod Křížem Mariina Syna)

Středa 15. srpna 18 hodin (!): Nanebevzetí Panny Marie ve Skokách

26. srpna:Pouť ke sv. Monice a sv. Augustinovi s uvažováním nad krásným, ale často komplikovaným vztahem mezi matkou a synem. Zveme všechny ty, kteří si před tváří Matky Boží a těchto dvou světců církve chtějí vyprosit milosti pro svoje rodinné vztahy.

16. září: Pouť ke sv. Ludmile s prosbou za naše babičky a jejich úkol při výchově vnoučat. Další pouť s rodinným námětem ;-).

7. října: Růžencová pouť

4. listopadu: Dušičková pouť s procesím na místní hřbitov, pobožnost na hřbitově za všechny zemřelé

9. prosince: Adventní pouť

30. prosince: Svátek sv. Rodiny ve Skokách: pouť našich rodin k P. Marii s obnovou manželských slibů; účastníci pouti z řad snoubeneckých a manželských párů dostanou drobnou upomínku (poslední letošní pouť s rodinným námětem)

Výlet do Skoků

Jezdíte rádi na zajímavá místa nebo jezdíte rádi na kole? Plánujeme jet do Skoků (www.skoky.eu) o víkendu 18.-19. října 2014. V neděli 19. října ve 14,00 je ve Skokách misijní neděle https://www.facebook.com/events/441843115956245/, kde mši svatou slouží náš milý otec Vládimír Slámečka. Zájemci nechť se prosím hlásí na příslušný mail v kontaktech.
Možnost A je kolo: Na Strahově na kolejích sraz v 10,00. Rakovník pauza na oběd 13-14. Příjezd na ubytování ve Štědré kolem 17,30-18,00. Celkem 115 km. V neděli dopoledne se můžeme podívat do Manětína nebo Rabštejna nad Střelou. Mše ve Skokách ve 14,00. Odjezd vlakem ze Žlutic 17:39 (5 km od Skoků) do Prahy Dejvic (20:42) a Masarykova nádraží (20:52). Vše mimo hlavní cesty po asfaltkách s téměř nulovým provozem (asfalt všude kromě posledních 2 km polní cestou do Skoků), celkem 110 km. Ubytování zajištěno. Strava se domluví podle počtu lidí. Převoz věcí tam i zpět zajištěn, takže nosič nebo jízda s batohem není nutná.
Možnost B je jet autem či vlakem ať už v sobotu nebo v neděli ráno.