Vidíte-li tento text, pravděpodobně Vám prohlížeč blokuje kaskádové styly této stránky. Překonfigurujte si ho, prosím (Adblock: @@|ads.cvut.cz). Nevíte-li si rady, obraťte se na správce stránek.

ADS ČVUT

Akademická duchovní správa

Veni creator spiritus, aneb zahajovací mše Akademické duchovní správy ČVUT

Odkaz na fotogalerii: Veni creator spiritus

Veni Creator Spiritus

Aktuální činnost

Ahoj holky a kluci.

I v této době se snažíme v rámci všech platných vládních opatření nabízet duchovní pomoc, a především blízkost společenství. Byli jsme však nuceni pozastavit naše úterní společenství na Strahově a přejít na uzavřenější formu setkávání, které se koná každou středu, společně se mší, v Bartolomějské ulici, viz. sekce lokace. Není však třeba věšet hlavu! Neznamená to, že se k nám nemůžeš přidat. Máš-li zájem o mši v krásné a útulné kapli společně s modlitbou nešpor a následovanou přátelskou rozpravou nad sklenkou, napiš našemu týmu na email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo rovnou P. Vláďovi Slámečkovi na číslo 603713363.

Přestože jsme na letní prázdniny vždy omezovali akce, letos plánujeme i během léta se scházet. Pokud tedy nechceš čekat až do října na naše oficiální zahájení akademického roku při VCS21, přidej se k nám už teď. Můžeme jet třeba spolu do Skoků u Žlutic, kam pravidelně jezdíme a jsme tam skoro jako doma. Že jsi o nich nikdy neslyšel? No panenko skákavá, tedy spíše Skokovská, to musíš jet s námi! Lze tam zažít mnoho dobrodružství. Co třeba tak spát ve věži kostela, který je v úplné samotě a dávají tam lišky dobrou noc? I tohle ti můžeme splnit. :-D

A pokud tu v Praze v létě nebudeš, nevadí. Prosíme jen, drž nám palce, či za nás vyšli nějakou tu modlitbu. Chystáme již tradiční Veni Creator Spiritus 2021, kam tě srdečně tímto zveme a hrozně moc si přejeme, abychom se tam všichni mohli setkat.

Sleduj naše FB stránky, snad zase po čase opět trochu ožijí a dozvíš se tak jako první o našich plánovaných akcích Akademické duchovní správy.

Za tým ADS

Martin

Veni Creator Spiritus 2019

Drazí přítelé, studenti... kamarádi! Rádi bychom vás pozvali na již tradiční VCS, které se uskuteční příští středu 9.10.2019 od 20:00 v kryptě kostelíku svatého Bartoloměje. Letos svou účast potvrdil i náš pan rektor Doc. Vojtěch Petráček... Po mši sv. s ním bude v kryptě kostela beseda, tak si to určitě nenechte ujít! Moc se na vás těsíme, team ADS

13.12. Osudy ruské emigrace v Československu po roce 1917

Přichystali jsme pro Vás další přednášku v rámci cyklu Ve středu ke Středu, kterou nás provede Doc. RNDr. Vladimír Petkevič, CSc.

Přednáška se zabývá osudem ruských emigrantů v Československé republice po roce 1917, tj. po velké říjnové socialistické revoluci a po občanské válce trvající do roku 1920. Zdůrazňuje zájem českých úřadů o ruské (ale i ukrajinské a další) uprchlíky, který se projevil ve velkorysé, tzv. Ruské pomocné akci. Z hlediska sociálního složení šlo hlavně o inteligenci, studenty, zemědělce, kvalitní a vzdělanou populaci. Mapuje období od r. 1917 po r. 1947, přičemž poukazuje i na tragický osud řady emigrantů po osvobození Československa Rudou armádou. Přednášející bude nelehký úděl emigrantů demonstrovat i konkrétním příkladem: vylíčením osudu vlastní rodiny.

Večer bude zahájen bohoslužbou v 20:00, začátek přednášky bude přibližně od 20:30. Všechny příchozí, přicházející na konec mše žádáme, aby nerušili její průběh hlasitým příchodem.

Veni Creator Spiritus 2017

Drazí přátelé!
Již po šesté Vás srdečně zveme do našeho domovského kostela sv. Bartoloměje na slavnostní zahájení akademického roku tradiční bohoslužbou Veni Creator Spiritus.
Hlavním celebrantem v tomto roce bude P. Ing. arch. Metoděj Němec OP.

Těšíme se na Vás.

Tým ADS.

Benefiční večer pro Itibo

 Hostem večera bude pardubický lékař Dr. Aleš Bárta a jeho kolega, vojenský kaplan Tomáš Mlýnek, kteří založili a spolu s týmem dalších českých lékařů a mediků provozují nemocnici v keňském  Kisumu – místo leží 2300 m nad mořem a Evropané se v něm nevyskytují, takže se jedná o opravdu odlehlou lokalitu „černého kontinentu“. Součástí večera bude nejen beseda s oběma muži, ale také film Olgy Špátové z produkce HBO Europe „Daleko za sluncem“.

Veni Creator Spiritus 2016

Letos již po páté zahájíme akademický rok tradiční bohoslužbou Veni Creator Spiritus. Název je odvozen z latinského názvu hymnu k Duchu svatému, připisovanému mohučskému arcibiskupu Rabanu Maurovi (+ 856). Patří k univerzitní tradici vždy na počátku nového školního roku vyprošovat votivní mší svatou pro celou akademickou obec dary Ducha svatého, tak nezbytné pro skutečně autentickou vědeckou práci. Univerzitní mistři i studenti, tedy ti, kteří se na akademické půdě odedávna nazývali kolegy, si totiž byli vždycky vědomi, že i ve vědecké práci platí přísloví: „Bez Božího požehnání marné lidské namáhání“. Tím spíše, že autenticky pěstovaná věda musí v prvé řadě přinášet užitek lidem a nesmí se tak stát vědou pro vědu, jak se tomu mnohdy dělo a děje. A právě v Duchu Svatém je akademik schopen nalézat tuto často nepříliš zřetelnou hranici a plnit své poslání ve službě Bohu a lidem. Platilo to před tisícem let, kdy na evropské půdě vznikaly první univerzity, platí to i dnes, na počátku třetího tisíciletí křesťanské éry.


Slavnostní bohoslužbu bude celebrovat apoštolský exarcha Řeckokatolické církve v České republice a titulární biskup orejský Msgre. ThDr. RNDr. Ladislav Hučko, CSc. v kostele sv. Bartoloměje ve středu 12. října ve 20 hodin. Po mši svaté se s otcem biskupem setkáme v kryptě pod kostelem na neformálni besedě. Věříme, že celého večera se účastní nejen početný zástup našich studentů, ale také spousta pozvaných hostů z vrcholného managementu školy i jednotlivých fakult. Určitě tedy přijďte a vezměte s sebou i svoje kamarády. Kromě všech velkých osobností se na vás těší především tým ADS.

17.12. Rozhledna aneb vánoční koncert Petra Linharta

"Rozhledna stojí někde v českoněmeckém pohraničí, ale za dobrého počasí z ní zahlédnete i věž kostela v Zaječí na Jižní Moravě a párkrát za rok dokonce i vzdálené Tichomoří.
Z Rozhledny jsou stále vidět i dávno zmizelá města Most a Přísečnice,
staré Kladno, údolí Johanna Antona Breiteho, poutní kaplička Kristýny Ringlové, andělé na obloze i nejkrásnější holky z Ústí nad Labem.
A také Jezerský vrch, na kterém vám narostou křídla." Folkový písničkář Petr Linhart je už podruhé hostem středečních večerů ADS-ka: tentokrát nám zahraje písničky z jeho nejnovějšího alba "Rozhledna". A nezapomeňte: jít na koncert poslechnout si dobrou hudbu je jedním z nejlepších způsobů jak strávit dlouhé adventní večery. A hudba Petra Linharta dobrá fakt je ...

2.12. Noc pastýřů

Letos uplynulo 250 let od narození a 200 let od smrti jednoho z nejznámějších českých hudebních skladatelů, rožmitálského kantora a regenschoriho Jakuba Jana Ryby. Tóny jeho české pastorální mše" Hej mistře" patří neodmyslitelně ke koloritu našich Vánoc a není snad nikoho v naší zemi bez rozdílu vyznání, kdo by jeho nejslavnější skladbu neznal. Jeho současný mladý kolega, pardubický rodák a regenschori tamních chrámových kůrů, varhaník, pedagog a sbormistr Martin Beran nás provede komponovaným večerem věnovaným právě tomuto skladateli přelomu českého klasicismu a romantismu.

21.10 od 20:00, Lukáš Lhoťan: Islamizace v Čechách aneb byl jsem muslimem

Islamismus. Téma hýbající dnešní společností.

Hostem večera bude nezávislý novinář, bývalý muslim Lukáš Lhoťan. Autor knih "Islám a islamismus v České republice", "Ježíš Kristus a islám" a "Arménský holocaust". Od roku 1998 do roku 2010 byl spolupracovníkem předsedy českých muslimů Muneeba Hassana Alrawiho a do roku 2012 členem Muslimské obce v Brně. Je absolventem poutě do Mekky a vzdělávacích kurzů o islámu saúdskoarabské World Assembly of Muslim Youth. Rovněž absolvoval studijní pobyt v USA The International Visitor Leadership Program (2010). Do svého zřeknutí se islámu patřil k mediálně nejznámějším muslimům v České republice a také k propagátorům reformního islámu.

Místo konání: Bartolomějská 9a, Praha 1 - krypta pod kostelem svatého Bartoloměje (3 minuty od stanice metra Národní třída)

Čas konání: od 19:00 Mše svatá, 20:00 přednáška

Lhotan

Veni Creator Spiritus 2015


Rádi bychom Vás pozvali na tradiční zahájení akademického roku „Veni Creator Spiritus“. Mši svatou bude spolu s dalšími kněžími celebrovat plzeňský biskup Mons. RNDr. František Radkovský. Slavnostní zahájení začne ve středu 14.října od 20:00 v našem domovském kostele sv. Bartoloměje na Starém Městě Pražském. Po mši svaté proběhne neformální setkání s otcem biskupem a představiteli naší technické univerzity, kteří se akce pravidelně zúčastňují.

Všichni jste srdečně zváni!

6. 5. od 20,00: P. Ondřej Matula SDB: Da mihi animas, caetera tolle!

Šestnáctého srpna uplyne 200 let ode dne, kdy se v malé piemontské vesničce Castelnuovo d‘Asti narodil chlapec, který vešel do dějin jako Don Bosko. Nezapomenutelný přítel mládeže, otec sirotků a zakladatel společenství, které je dnes nejpočetnější řeholní rodinou světa: salesiáni. Se salesiánským knězem otcem Ondřejem Matulou se vydáme na místa, spjatá s Boskovým životem, ale také poznáme, v čem tkví kouzlo jeho odkazu i pro současnou mládež napříč světadíly či kulturami.

Od 19,00 mše svatá. Místo: Bartolomějská 9a, Praha 1 - v kryptě pod kostelem svatého Bartoloměje (3 minuty od stanice metra Národní třída)

Příští středa: 13. 5. od 20,00: Bc. Jakub Formánek: Husova tradice a katolická církev v době První republiky

30. dubna: Litera láskou oživená aneb láska literou svázaná

Alespoň v našich zemích se už od dob Máchových traduje, že máj je lásky čas. Ale i sebevíce romantická láska potřebuje, aby ji do jasných mantinelů usměrnila chladná řeč paragrafů. Alespoň pro potřeby instituce, kterou odnepaměti nazýváme manželstvím. Jak vnímá tuto skutečnost světské a církevní právo? Co je třeba splnit, abychom mohli mít „svatbu v kostele“? A můžeme se ještě někdy rozvést, nebo je církevní manželství natrvalo? Na tyto a mnohé další otázky nám v předvečer 1. máje odpoví křižovník David Kučerka, magistr obojího práva.

13. 5. od 20,00: Bc. Jakub Formánek: Husova tradice a katolická církev v době První republiky

Jan Hus hraje v českém prostředí velmi specifickou roli. Jaký byl pohled na jeho osobnost v době vzniku a dvacetileté existence První republiky? Měnil se tento pohled? Jak tento fenomén vnímala katolická hierarchie a Svatý stolec? Nejen na tyto otázky budeme hledat v letošním husovském roce odpověď s Jakubem Formánkem, jehož profesní záběr zahrnuje jak období První republiky, tak moderní dějiny katolické církve nejen v našich zemích.

Od 19,00 bude v kostele P. Vladimír sloužit mši svatou. Místo: Bartolomějská 9a, Praha 1 - v kryptě pod kostelem svatého Bartoloměje (3 minuty od stanice metra Národní třída)

29. 4. od 20,00 Dr. Marie Svatošová: Až k prolití krve …

vedlo radostné poselství třebenického faráře, lékaře, kněze a mučedníka otce Ladislava Kubíčka. Nejen o jeho životě a mučednické smrti, ale především o hospicovém díle v České republice, o jeho počátcích, rozvoji i současné podobě vypráví MUDr. Marie Svatošová, vůdčí osobnost tohoto záslužného projektu. Tato výjimečná žena žije proto, aby i v naší zemi byla jiná alternativa než zabíjení nemocných!

Od 19,00 bude v kostele P. Vladimír sloužit mši svatou. Místo: Bartolomějská 9a, Praha 1 - v kryptě pod kostelem svatého Bartoloměje (3 minuty od stanice metra Národní třída)

Příští středy: 6. 5. od 20,00: P. Ondřej Matula SDB: Da mihi animas, caetera tolle! (Motto zakladatele salesiánů, sv. Jana Boska); 13. 5. od 20,00: Bc. Jakub Formánek: Husova tradice a katolická církev v době První republiky

22. 4. od 20,00 Prof. Martin C. Putna: Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity

… aneb od sv. Vladimíra k Vladimíru Putinovi a od jurodivých k Pussy Riot. Tak zní podtitul nejnovější knihy předního českého odborníka na ruskou problematiku, profesora kulturní antropologie Univerzity Karlovy v Praze Martina C. Putny. Bez znalosti ruských kulturních a duchovních dějin nemůžeme porozumět dnešnímu Rusku, které se opět stává významným hráčem nejen na evropské scéně.

Od 19,00 bude v kostele P. Vladimír sloužit mši svatou. Místo: Bartolomějská 9a, Praha 1 - v kryptě pod kostelem svatého Bartoloměje (3 minuty od stanice metra Národní třída)

Příští středy: 29. 4. od 20,00 Dr. Marie Svatošová: Až k prolití krve …; 6. 5. od 20,00: P. Ondřej Matula SDB: Da mihi animas, caetera tolle!; 13. 5. od 20,00: Bc. Jakub Formánek: Husova tradice a katolická církev v době První republiky

15. 4. od 20,00 Dr. Milan Novotný: Chybějící otec, chybující syn.

Krizí mužství se dnes zabývají nejen odborníci, ale stále více se o ni zajímá i laická veřejnost. Rozpadlé rodiny, chybějící otcové a vůbec vydařené mužské vzory jsou jen jednou z příčin problematické identity současných mužů, která může mít dalekosáhlé společenské následky, uvážíme-li, že muži obsazují místa vrcholných manažerů, politiků, církevních představitelů … Jak to vidí vězeňský psycholog PhDr. Milan Novotný, který se dnes a denně setkává s vězni, tedy s muži, kteří buď úplně, nebo alespoň částečně svoji životní roli nezvládli.

Od 19,00 bude v kostele P. Vladimír sloužit mši svatou. Místo: Bartolomějská 9a, Praha 1 - v kryptě pod kostelem svatého Bartoloměje (3 minuty od stanice metra Národní třída)

Příští středy: 22. 4. od 20,00 Prof. Martin C. Putna: Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity; 29. 4. od 20,00 Dr. Marie Svatošová: Až k prolití krve …; 6. 5. od 20,00: P. Ondřej Matula SDB: Da mihi animas, caetera tolle!; 13. 5. od 20,00: Bc. Jakub Formánek: Husova tradice a katolická církev v době První republiky

8. 4. od 20,00 plk. Eduard Stehlík: Češi na frontách 1. a 2. světové války

Vloni jsme si připomněli 100 let od vypuknutí 1. světové války a letos zjara vzpomínáme 70. výročí ukončení 2. světové války. Často se ve stínu vítězných mocností a jejich vojsk ztrácejí příběhy odvážných Čechů a Slováků, kteří na frontách obou válek nesváděli o nic těžší boje než jejich kolegové. Zaposlouchejme se do fundovaného vyprávění plk. PhDr. Eduarda Stehlíka, MBA, významného vojenského historika, ve kterém ožijí pohnuté osudy našich dědů a pradědů. I díky jejich statečnosti, jež je často vedla k obětem nejvyšším, můžeme dnes žít ve svobodné zemi. Zatím …

Od 19,00 bude v kostele P. Vladimír sloužit mši svatou. Místo: Bartolomějská 9a, Praha 1 - v kryptě pod kostelem svatého Bartoloměje (3 minuty od stanice metra Národní třída)

Příští středa: 15. 4. od 20,00 Dr. Milan Novotný: Chybějící otec, chybující syn.