Vidíte-li tento text, pravděpodobně Vám prohlížeč blokuje kaskádové styly této stránky. Překonfigurujte si ho, prosím (Adblock: @@|ads.cvut.cz). Nevíte-li si rady, obraťte se na správce stránek.

ADS ČVUT

Akademická duchovní správa

Z akcí v kryptě

Číst dál: Z akcí v kryptě

Klubové přednášky - výběr

Klub pořádá i řadu zajímavých přednášek. V závěru letního semestru 1997 zavítali mezi nás dva přední odborníci na problematiku sekt a destruktivních kultů, dr. Zdeněk Vojtíšek, filozof a teolog a dr. Prokop Remeš, lékař, psychiatr a teolog. Pokaždé zcela zaplněná posluchárna, přednášky trvající téměř tři hodny a následná diskuze svědčí o velikém zájmu studentů o tyto otázky.

Číst dál: Klubové přednášky - výběr

Vánoce 2003

Úkol popsat klubové Vánoce roku 2003 bohužel opět připadl na mě. Problém totiž není v tom, že by se nenašli kamarádi, kteří by se článku zhostili, problém je v tom, že jejich články jsou nepoužitelné. Ne že by to byly nesmysly, ba právě naopak: jsou to "pokecy" tak vtipné, že čtenář má co dělat, aby se udržel a nespadl smíchy pod stůl... Ale podle mého názoru jsou nepoužitelné pro veřejnou prezentaci. Přece jen, má to být zpráva na oficiálním webu školy, a tam si přece nemůžeme dovolit napsat všechno tak, jak to všechno bylo :-)! Uznejte, nějaká cenzura prostě musí být a vy se musíte dozvědět jen to naprosto nezávadné, nemastné a neslané, prostě něco, na čem ani to nejpronikavější oko nenajde vůbec nic. A chcete-li se dozvědět to, co se skutečně na akci dělo, musíte se prostě příště sebrat a jet s námi! Tak tedy tady máte další z nezávadných popisů Štědrého večera našeho klubu:

Číst dál: Vánoce 2003

Jítrava - listopad 2003

Tentokrát Vám nabízíme vyprávění o podzimním klubovém výletu z pera našeho kamaráda, který od okamžiku, kdy poprvé navštívil Jitravu, sám sebe nazývá Wenzel aus Reich. Je to vyprávění hodně odvážné, a tak i když zasáhla ostražitá klubová cenzura (a některá slova nahradila tečkami), nečekejte žádné zbožné vyprávění, spíš naopak... Prostě čtení pro otrlejší nátury!

Číst dál: Jítrava - listopad 2003

Strahovský klášter

Číst dál: Strahovský klášter

Velikonoce 2003 - Jitrava

Přiznám se, že jsem poněkud na rozpacích; byl bych rád, aby se tento popis našeho velikonočního jitravského "řádění" objevil na stránkách www.student.cz, ale současně jsem byl správci serveru upozorněn, že nevhodné, provokativní či všelijak neslušné texty budou ihned odstraněny! Dosud jste se mohli a samozřejmě stále můžete o našich klubových akcích dočíst v naší elektronické kronice. To má jednu výhodu: kroniku nikdo necenzuruje a tak mě maximálně účastníci té či oné akce mohou nařknout ze zaujatosti či ze záměrného zkreslování událostí. Teď je ale situace úplně jiná: server STUDENT navštěvují tisíce studentů a možná i pedagogů a to už je na pováženou. No nic; pokusím se si moc nevymýšlet a smířit se s případnou kritikou či dokonce odstraněním tohoto textu!

Číst dál: Velikonoce 2003 - Jitrava

Wenzel aus Reich aneb Vzdoroakce v sudetech

Jistý nádech vzdoroakce měla letošní první klubová akce, která proběhla na také už tradičním místě, a sice v Jítravě. Faktem je, že se tahle vesnička, ležící jen několik kilometrů od Jablonného v Podještědí, za Němců jmenovala Pankrác podle zasvěcení místního kostelíka, ale dnes se prostě jmenuje Jítrava. Nikdy jsem sice nepochopil, kde se v padesátých letech brala tato nová česká jména, ale nejspíš to mně i návštěvníkům tohoto malebného zákoutí českého pohraničí může být úplně jedno. Prostě Jítrava nebo chcete-li Pankrác. I když: pro všechny z nás to byla Jítrava, akorát náš kamarád Wenzel, který se představil aus Reich, samozřejmě stále sveřepě trval na tom, že je taky aus Pankraz! Tentokrát byla prostě naše parta trochu internacionální, což je ve věku globalizace a na samém prahu Evropské unie jen a jen dobře. A pro všechny to byla vítaná možnost procvičit si němčinu.

Číst dál: Wenzel aus Reich aneb Vzdoroakce v sudetech

Vánoce na srubu 2002

Taky máte pocit, že než se stačíte vzpamatovat, jsou tu zase Vánoce? Myslím, že o našich srubových Vánocích to platí dokonale. Jako bychom tam byli včera...

Číst dál: Vánoce na srubu 2002

Svatba v klubu aneb Buchlovice 2002

Venku je nevlídný a mlhavý listopadový den, když sedám ke klávesnici počítače, abych se s několikaměsíčným zpožděním podělil s případnými čtenáři tohoto článku o dojmy z letošního klubového léta. Nebylo sice příliš dlouhé, neboť jsem dokončoval skripta, ale přesto velmi významné, neboť dva nejzasloužilejší členové našeho klubu, Petra a Radim, resp. magistrovi, vstoupili v buchlovickém kostele do stavu manželského. Pokusím se tedy po pořádku popsat jednotlivé dny této výjimečné klubové akce. Oficiálně začínala až v pátek 2. srpna, leč předvoj, mnou vedený (:-), vyrazil z Prahy, resp. z Pardubic, už o dva dny dřív. To proto, že jsem měl pronést přednášku na duchovní téma pro salesiánskou mládež, pobývající na "Krásné samotě". Kdybyste náhodou netušili, kde chalupa s tímto názvem leží, pak se podívejte do okolí valašské vísky Vidče, ležící nedaleko od Rožnova. Prostě romantika se vším všudy. Rozhodně se tam někdy s klubem vydáme na výlet. Náš klub byl na této vzdělávací akci zastoupen mnou, Martinem a Jakubem, studentem z Pardubic. I když zastávka na Krásné samotě byla jen krátkou epizodou v akci, která se teprve rozjížděla, přesto jedna událost si zaslouží zvěčnění. Na samém začátku, vlastně ještě na cestě, došlo k zvláštnímu setkání. Byl už podvečer a šeřilo se, když jsme zastavili na jednom odpočívadle kousek za Hranicemi. Já - jako obvykle - jsem se šel modlit breviář (i když dodatečně uznávám, že skládka, používaná řidiči jako toaleta - asi nejvhodnějším místem k slavení božské liturgie nebyla), a hoši se dali do jídla, když tu náhle na odpočívadle zastavil italský tirák. Zastavoval tak nebezpečně blízko vedle našeho auta, až jsem se bál, jak ten manévr zvládne. Zvládl, vystoupil, svlékl se do naha a jal se kdesi v polovině vozu koupat. Nejdřív se celý namydlil, včetně hlavy, a pak z nějaké nádržky na sebe lil vodu. Po odvážné koupeli se lehce přioděl, evidentně do nočního, z auta vyndal tři obrovské hrozny a cosi italsky povídaje, nás s nimi obdaroval. Inu, zvláštní setkání!

Číst dál: Svatba v klubu aneb Buchlovice 2002

Táborák v klecanech

Konec letního semestru bývá v našem klubu tradičně ve znamení táboráku. Pokud si dobře pamatuji a klubová kronika neklame, sešli jsme se takhle poprvé už v létě 1997. Tenkrát to bylo na zahradě salesiánského ústavu v Praze - Kobylisích. Následujícího roku jsme se přestěhovali na Zlíchov, konkrétně na bývalý zlíchovský hřbitov, který se táhne od zlíchovského kostelíka k faře. Romantické to tam sice bylo, leč nepřeslechnutelná zvuková kulisa, kterou vytváří dálnice spolu s železnicí, která vede těsně pod skalou, se nám brzy přestala líbit. A tak jsme letos přesídlili potřetí. Tentokrát se nám místem radostného a jako vždy poněkud rozpustilého zakončení semestru stala farní zahrada v Klecanech. Pro neznalé zeměpisu snad jen připomenu, že se jedná o městečko jen několik kilometrů vzdálené od severních hranic Prahy, dnes pohodlně dostupné městským autobusem. Soudě ale z poněkud nižší účasti, než je v jiných letech obvyklé, byla i tato "nedostupnost" pro některé překážkou.

Číst dál: Táborák v klecanech

Klubové Velikonoce 2002 ve Svatém Janu

Nevíte, kde byste měli trávit velikonoční svátky? Nechce se vám zůstávat doma s rodiči či každoročně navštěvovat s kamarády stejná děvčata v okolí a vracet se domů z pomlázky v notně podroušeném stavu?

Číst dál: Klubové Velikonoce 2002 ve Svatém Janu

Buchlovice - únor 2002

Číst dál: Buchlovice - únor 2002

Vánoce 2001 na srubu

Chtělo by se mi tohle vyprávění o srubových vánocích 2001 začít poněkud tradičně. Tedy asi v tom smyslu, že se nás tam sešlo jako obvykle hodně, že to bylo romantické a pěkné, že jsme navázali mnoho nových a krásných vztahů a že jsme prožili jako vždy opravdové staročeské Vánoce, dokonce i s kubou, kterého tentokrát naše děvčata uvařila přiměřené množství (pro neznalé: kuba je staročeské vánoční jídlo z krup, česneku a hub, které většinou o srubovém Štědrém večeru vaříme z důvodu snadné a nenáročné přípravy) . To všechno je také svým způsobem pravda a přece: každý okamžik lidského života je jiný a v něčem neopakovatelný, stejně tak jako jsou pokaždé jiné a neopakovatelné i naše klubové akce. Třeba jen proto, že vždycky přijedou jiní lidé a přinesou s sebou kousek své originality. Podobně tomu bylo i o letošních klubových Vánocích. Posuďte sami:

Číst dál: Vánoce 2001 na srubu

Toulky krajem Železných hor

Vy, co pravidelně sledujete nabídku našich klubových výletů, si určitě vzpomenete, že tento listopadový víkend byl zařazen naprosto neplánovaně. Vedly mě k tomu dva důvody: jednak jsme už měsíc spolu nikde nebyli a jednak na 23. listopad byl stanoven v Hradci Králové kněžský den. Výsledkem obého bylo rozhodnutí, že bychom mohli prožít tento víkend v Heřmanově Městci: tam, kde často trávíme Silvestra. A abych dodal akci, konané v poněkud nevlídném listopadovém počasí na atraktivnosti, rozhodl jsem se ji avízovat jako "putování za pověstmi heřmanoměstecka". Maje doma sbírku těchto pověstí, připadlo mi to velice příhodné. Krom toho, jak jsme se později dozvěděli, konalo se právě v neděli 25. 11. v Heřmanově Městci slavnostní otevření rekonstruované synagogy a židovské školy. A i když nás nebylo početně mnoho, vlastně jen takové tvrdé klubové jádro, byl to moc pěkný víkend. Ale teď pěkně po pořádku: Páteční cestu většiny nejsem schopen popsat. Jak asi pozorný a zasvěcený čtenář pochopil, jel jsem totiž onoho pátečního večera z Hradce z kněžského dne. Toho dne se totiž poprvé v dějinách královéhradecké diecéze slavila slavnost sv. Klimenta, papeže a mučedníka a tak se pan biskup rozhodl svolat kněze své diecéze do svého sídelního města právě v tento den. V Pardubicích jsem měl večer sraz s pardubickým Jirkou a společně jsme dojeli autobusem do Heřmanova Městce. Byli jsme první a tak jsme museli ještě nějakou dobu v mrazivém večeru čekat, než ostatní dojeli z Prahy. Včetně mých zavazadel, která mi ochotně dovezli David a Tomáš. Večer v Heřmanově Městci se jako obvykle vydařil. Byla to taková "pánská jízda", neboť slečna magistrová jako jediná žena této akce se účastnící, měla dorazit až v sobotu dopoledne. Po vydatné večeři z vlastních zdrojů, resp. ze zdrojů Davidovy babičky, jsme nakonec ulehli k nočnímu odpočinku, abychom byli na příjezd sl. magistrové i na sobotní výlet řádně připraveni.

Číst dál: Toulky krajem Železných hor

Svatý Jan

Číst dál: Svatý Jan

Hájenka o prázdninách 2001

Číst dál: Hájenka o prázdninách 2001

Pouť na Ostrov

Pokud jste pozorně četli naše velikonoční zážitky, pak vám jistě neušlo, že jeden z našich pardubických kolegů jménem Luboš přistoupil v Jítravě k prvnímu svatému přijímání, ale na rozdíl od svého pražského kolegy Richarda nebyl biřmován. Ti zasvěcenější určitě tuší proč, těm méně zasvěceným připomenu, že Richard byl současně pokřtěn a v takovém případě si církev přeje, aby člověk přijal současně s křtem a prvním svatým přijímáním i svátost biřmování.

Číst dál: Pouť na Ostrov

Prázdniny 2001 v Buchlovicích

Číst dál: Prázdniny 2001 v Buchlovicích

Jarní táborák 2001

Číst dál: Jarní táborák 2001

Pravidelné události

Bohoslužby

  • St 19:00, kostel sv. Bartoloměje Praha 1 Bartolomějská 9a 

Ve středu ke Středu

  • Každou středu po mši svaté si jdeme sednout do rekeftáře kláštera, kde je i drobné pohoštění. 
  • Případné přednášky se konají v kryptě kostela, sleduj tak události na našich stránkách a facebooku ;-)

Sportovní večer

  • dle dohody, bazén, badminton, bowling. Pro více informací nás kontaktuj.

Více

Lokace

 

50.082954,14.417249

Zobrazit na mapě

Kostel sv. Bartoloměje
Bartolomějská ulice
Praha 1
Staré Město

Kostel sv. Bartoloměje